Jak jsme slíbili, přinášíme vám praktický návod, jak se co nejefektivněji zabalit na pěší putování s dětmi. Vyrazit na puťák rozhodně doporučujeme každému, kdo už má nějaké turistické a tábornické zkušenosti. Je to fuška, ale rozhodně to stojí za to!
Protože na puťáku potřebujeme spoustu věcí, které si sami neseme na zádech, je základním požadavkem balit co nejméně věcí a co nejlehčích. Naštěstí trh s outdoorovým vybavením je velmi bohatý a každý tramp si vybere to své, co mu bude nejlépe vyhovovat.
Do čeho to mám nacpat?
Pro dospěláky je správnou volbou velký turistický batoh, který už mají vyzkoušený, že nikde nedře. Rozhodně by měl mít hrudní a bederní pás a nastavitelný zádový systém. Nezapomeňte také na pláštěnku přes batoh, ať vám to málo, co máte s sebou, nezmokne. Někdy mívají turistické batohy pláštěnku integrovanou. V tom případě nemusíte mít strach, že na ni zapomenete. Je dobré si předem vyzkoušet, jaký je váš váhový limit. Ať se tento odvážný nápad během chvilky nezmění v peklo. Děti rády pomohou nést část výbavy nebo svého oblečení, ale přesto doporučuji je nepřetěžovat více než desetinou jejich vlastní váhy. Vícedenní pěší putování je zatíží až až. Batůžek pro děti vyberte s ohledem na jejich tělesnou výšku. Snadno se při výběru zorientujete také dle věkového rozmezí. Do batohu skládejte věci podle váhy a četnosti použití. Nejtěžší věci umístěte na záda a dospod. Věci, které použijete častěji, dávejte navrch nebo připevněte zvenku na batoh.
Co na sebe?
Puťák s dětmi je dobré plánovat, když se očekává pěkné a teplé počasí. Potřebujete tak méně oblečení a to, co berete s sebou, je skladné. I tak nikdy nezapomeňte na nepromokavou bundu. Ideálně z jednovrstevné šusťákoviny s podlepenými švy, která se sbalí do malého balíčku. Neprofoukne a za deště poslouží jako pláštěnka. Doporučuji pořídit i kalhoty ze stejného materiálu. Neváží skoro nic a jsou úžasně skladné. Podobnou službu udělá i letní softshell, který je navíc prodyšný. Dále doporučuji odepínací outdoorové kalhoty z lehkého materiálu, ze kterých snadno vytvoříte kraťasy. Během chladných nocí přijdou vhod i slabá čepice, rukavice a termoprádlo. My dáváme přednost kouskům vyrobených z kombinace merino vlny a polyesteru. Merino hřeje, i když je vlhké, nesmrdí ani po několika dnech nošení a polyester rychle schne a drží tvar. Pro nás jasná volba. Jako druhou vrstvu vždy volíme fleecovou mikinu se zipem. Je lehká a přitom zahřeje. Spodního prádla a ponožek bereme vždy poloviční množství oproti počtu dnů. Po cestě si ho případně přemáchneme a zavěšené na batohu usušíme. Nezapomeňte na letní pokrývku hlavy s kšiltem a sluneční brýle. Kšiltovka ochrání před sluncem, stékajícím deštěm a schová i neumyté vlasy :-).
Jak na odpočinek?
Stan představuje nejtěžší položku na seznamu a je potřeba volit co možná nejlehčí. My jsme se se dvěma dětmi vešly do stanu pro tři osoby a ušetřili tak nějaké to kilo oproti čtyřmístnému. My dospěláci spíme na alumatkách, které skoro nic neváží. Bohužel je to vyváženo nižším komfortem při spánku. Při stanování na trávě však rozdíl oproti karimatce skoro nezaznamenáte. Pro děti nosíme samonafukovací karimatky, které jsou výrazně měkčí. U spacáků je potřeba najít kompromis mezi váhou a požadovaným tepelným komfortem. Naše spacáky váží maximálně jeden kilogram (seženete však i půlkilové letní spacáky). Skvělé jsou kompresní obaly, které výplň stáhnou do malého balíčku a zároveň je možné spacák za popruhy připevnit na batoh.
Na odpočinek našich malých dobrodruhů během dne jsme zvolili piknikovou deku a hamaku, kterou zavěsíte skoro kdekoliv. Deku využijete i v noci pod sebe nebo do ní zabalíte malého zmrzlíka.
Jak s hygienou?
Pokud se chystáte nocovat i na divoko mimo kempy, je potřeba počítat s větším či menším omezením v oblasti hygieny. Výborně se nám osvědčily mýdlové, šamponové a prací lístky. Jsou úžasně skladné a váhově o nich vůbec nevíte. Jsou biologicky odbouratelné, dobře pění a dá se s nimi umýt i mastné nádobí. Pak už stačí jen kartáčky na zuby, pasta a rychleschnoucí ručník.
Co budeme jíst?
Naše děti si k snídani při táboření velmi oblíbily instantní ovesné kaše balené po jednotlivých porcích. K dostání jsou v mnoha příchutích, takže se dají skvěle obměňovat. Jsou lehké, chutné, zasytí a stačí je pouze zalít horkou vodou. Společně s nimi si ráno připravujeme teplý čaj. Na svačinky během dne doporučujeme sušené ovoce, knäckebroty, suchary, paštiky a müssli tyčinky. První den míváme připravenou i vařenou cizrnu, která chutná nám všem. K večeři si vždy v místě nocování připravujeme teplé jídlo. Nosíme malou propanbutanovou bombu se skladným plynovým vařičem a třídílný ešus, ze kterého se najíme všichni. Lžíce a kelímky na pití nosíme jen pod dvou – prostřídáme se. Jídlo bereme vždy instantní, které se zalívá vroucí vodou. Je nejlehčí, i když trochu kompromis s ohledem na vyváženost a nutriční hodnoty. Volíme většinou omáčky s těstovinami, kus-kusem a rýží. K pití nosíme s sebou čistou vodu v hydrovacích. Během výletů se občas zastavíme na limonádu, pivo nebo zmrzlinu. Vitamíny doplňujeme z lesního ovoce, které po cestě nasbíráme. Ale pokud se nechcete zabývat zdlouhavým vařením úžasná jsou samoohřevná jídla od Adventure menu.
Nějaké vychytávky?
Určitě ???? Pár drobností, bez kterých se jistě obejdete, ale puťák vám to určitě zpříjemní. Nedáme dopustit na trekingové hole. Pomáhají udržet tělo vzpřímeně a záda s těžkým batohem tolik nebolí. Do kopce odlehčíte nohám a posílíte ruce. Když chcete zároveň nést dítko na ramenou, zkuste Dětský nosící pás Kawallo.
Od té doby, co se mi nechtěně v batohu odpojila hadice od hydrovaku a veškeré mé oblečení nasáklo litr vody, balíme oblečení do uzavíratelných igelitových sáčků. Ochrání oblečení před vylitým pitím i deštěm. Zároveň nám už párkrát posloužily na počůraná kaťata.
Šikovný Ježíšek nám před rokem nadělil outdoorové vysílačky. Fungují i tam, kde není mobilní signál a vzájemný dosah je mnoho kilometrů. A protože našemu Kryštofovi dáváme na výletech už trochu volnosti a nemáme ho vždy na očích, často je využíváme. Nehledě na to, že jeho samotného používání vysílačky velmi baví a zapomíná remcat, kdy už tam budeme! Také čelovky jsou velmi praktické a zároveň velkým zdrojem zábavy.
Na výpravy s dětmi doporučujeme přibalit i cestovní lékárničku. Moc místa nezabere a v případě potřeby uleví. Vždycky balíme léky proti bolesti a vysoké teplotě, pastilky na bolest v krku, voděodolné náplasti na odřeniny, elastické obinadlo, pinzetu na klíšťata, dezinfekci ve spreji a kapky do očí.
A na závěr barvy – při výběru jakéhokoli outdoorového oblečení a vybavení doporučujeme vybírat výrazné barvy a reflexní prvky. Jste zkrátka lépe vidět. Děti se tak lépe hlídají a v oranžové nebo tyrkysové barvě vás případná pomoc najde rychleji než v hnědé nebo khaki. Zároveň se vyhýbáme žluté – vábí hmyz.
Krásným zážitkům nejen při letním putování zdar!