Pokud se na vodu s malými dobrodruhy chystáte poprvé nebo si nejste jisti v kramflecích, jistě oceníte pár rad do začátku. Nabízíme vám několik tipů, jak prožít nádherný den plný zábavy v přírodě a neutrpět při tom žádnou újmu.
Mnoho rodičů má z takové výpravy strach. Že to děti nebude dlouho v lodi bavit, že děti neuhlídají, že na to sami fyzicky nebudou stačit a spoustu dalších menších či větších strašáků. Je k tomu potřeba samozřejmě přistoupit zodpovědně, protože splouvání řeky se může stát nebezpečnou zábavou. Pokud ale nepodceníte přípravu, nakonec zjistíte, že to není tak zlé a vše se dá nějak vyřešit. A byla by škoda to vzdát ještě před začátkem.
Před cestou
Kdo je připraven, není překvapen. Před každou vodáckou výpravou doporučujeme udělat si plán a zjistit si veškeré dostupné informace. Vyhledejte nějaký web s vodáckou tematikou (třeba www.raft.cz), kde si zároveň ověříte splavnost řek. V létě se nezřídka stává, že kvůli suchu je sjízdnost omezená nebo dokonce nemožná. Dozvíte se, které úseky jsou méně náročné a čemu je lepší se vyhnout, které jezy jsou sjízdné a kde je lepší neriskovat.
Koukněte i do mapy pro představu, kde je možné doplnit pitnou vodu, zajít na něco k snědku nebo kde můžete vystoupit na břeh a děti si mohou pohrát. Doporučujeme počítat i s časovou rezervou kvůli vrácení lodi. Opožděné vrácení oproti dohodě se může nepěkně prodražit.


Lodě a příslušenství si rezervujte co nejdříve
Je dobré úsek vybírat s ohledem na to, jak se dostanete zpět do místa A, odkud jste vyplouvali. Některé půjčovny nabízejí službu, že vás dovezou zpět na začátek (bohužel někdy za dost vysoký poplatek). Levnější variantou bývá vlak nebo autobus. Pokud v okolí nic nejezdí, můžete vymyslet vlastní způsob. My jsme si při cestě autem do místa odjezdu nechali dvě kola zamčená v místě, kde budeme večer vracet lodě, a naši tatínci na nich v podvečer dojeli pro auta do místa, odkud jsme ráno vyplouvali na lodích.
Pokud máte plán, kdy a kam vyrazit, doporučujeme domluvit si půjčení lodí a příslušenství co nejdříve. Nejpozději pak týden předem. Během letních prázdnin a prodloužených víkendů se často stává, že vodácké půjčovny hlásí “vyprodáno”.
Co si přibalit s sebou
Zásadní rozdíl je v tom, pokud se rozhodnete pro jednodenní vodní výlet nebo plánujete vícedenní putování přes vodácké kempy či tábořiště. Pokud neplánujete u řeky nocovat, nezbytné výbavy bude o dost méně. V obou případech však počítejte s tím, že plavba po řece představuje téměř celý den na otevřeném slunci. Proto nepodceňte výbavu. Naprostou nezbytností je pokrývka hlavy, opalovací krém s vysokým ochranným faktorem nebo UV oblečení a boty do vody. Vhod přijde také něco měkkého pod zadek na dřevěná sedátka v lodi a sluneční brýle. Rádi vám pomůžeme vybrat ty správné, které padnou jako ulité.

UV oblečení chrání proti slunci a dá se v něm i koupat
Kšiltovky:
Sluneční brýle:
UV trička do vody:
UV kalhoty a sukně:
Boty do lodi i do vody:
Záchranné vesty jsou nutností
Vždy trvejte na tom, aby vesta měla i mezinožní popruh. Z takové vám dítě nevypadne. Na odpočinek během dne přibalte deku. Poslouží jako podložka v lodi nebo na trávě, případně jako úkryt v lodi před sluncem.

Počítejte s tím, že během cesty se vám do lodi může snadno dostat voda. Proto všechny své věci chraňte uzavíratelným barelem nebo vodotěsným vakem a pouzdrem na drobnosti. Poloprázdný vak zabírá v lodi méně místa než barel, ale zase se do něj dostanete pomaleji. Proto je dobré mít některé drobnosti po ruce v pouzdře (například mobilní telefon nebo fotoaparát).
Pokud se rozhodnete pro výpravu po vodě na více dní, doporučujeme zabalit tábornickou výbavu do vodotěsných vaků. Během dne je nepotřebujete otevírat a krásně se dají nacpat také do přídě. A mnohem lépe se přenáší pomocí popruhu.
S vodotěsnými vaky se manipuluje lépe než s barely
Nepromokne a nepromokne
Hygiena a bezpečnost na vodě
Nezapomeňte dodržovat pitný režim
Nezapomeňte na svačinu a samozřejmě dostatek tekutin. Alkohol se nepočítá, naopak před ním varujeme.
Jaké jsou ještě nezbytnosti na vodáckou dovolenou?
Doplňky
Jak zabavit děti
Věřte nám, že pro spoustu dětí, které jedou na lodi poprvé, je to tak silný zážitek, že o nějakém zlobení ve většině případů nelze mnoho hodin vůbec hovořit. Nechte děti, aby se zapojili a pomáhali vám pádlovat. Ať už lopatkou nebo vypůjčeným dětským pádlem. Určitě nic nezkazíte, pokud dětem dovolíte vzít si sebou nějaké vodní hračky. Třeba i obyčejné děravé kelímky na vodu. Pokud je to možné, vezměte s sebou nějaké další parťáky s dětmi. Když je dětí více, snáze se během plavby zabaví. Starším dětem se nebojte dát do ruky fotoaparát (klidně ve vodotěsném pouzdře). Uvidíte, jak pěkně budete mít výlet zdokumentovaný.

Malý dobrodruh na vodní výpravě
Pár bezpečnostních zásad
Nepouštějte se do něčeho, v čem si dostatečně nevěříte. To platí zejména pro sjíždění jezů. Není ostuda svézt loď prázdnou nebo ji přenést po břehu. Jezy sjíždějte zásadně s vestou oblečenou na sobě. Jako podsedák vám život nezachrání. U dětí to platí dvojnásob. Zároveň opravdu nikdy nijak nikoho nepřipoutávejte k lodi. Tragické konce dětí v autosedačkách v lodi jsou bohužel také známy. Alkoholu se snažte vyhnout. Odvodňuje, zkresluje správný úsudek a jistě se najdou lepší příležitosti popít s přáteli než na výletě s dětmi.

Pro děti je na vodě vesta nezbytností
Když jde do tuhého
Voda je živel a je potřeba k ní přistupovat s respektem, aby se pohoda nezměnila v tragédii. K největším strašákům vodáků patří tonutí a dehydratace. Spálení od slunce není až takovou hrozbou, ale určitě je lepší mu předejít. Předejít se dá snadno i dehydrataci. Myslete na dostatečný pitný režim a nezapomeňte na pokrývku hlavy.

Sjízdný jez Čilá na Berounce
Největší nebezpečí na řece představují pro vodáky jezy. Však taky nebyly postaveny pro zábavu a zvýšení adrenalinu při plavbě na lodi, ale kvůli zadržování či utlumování energie proudící vody. Tím nebezpečným místem je podjezí, kam přelitá voda přes hranu jezu (korunu) dopadá a tam pomocí různých bariér na zpomalení toku (vývařiště) získává zpětný chod a vytváří se tzv. válce. Voda se vrací zpět pod jez a bere s sebou vše, co v ní je. Včetně věcí a lidí. A vymotat se z koloběhu vody pod jezem vlastními silami je téměř nemožné.
Samozřejmě nejlepší je se do takové situace vůbec nedostat. Jez si vždy předem prohlédněte a pokud máte jakékoli pochybnosti, loď přeneste. Pokud se do válce přesto dostanete, snažte se zabalit do klubíčka a nechte se unášet vodou. Přitom doufejte, že vás s sebou vezme proud vody, který se valí přes hranu vývařiště a vy se z pasti dostanete. Efektivní pomoc ale může přijít zvenčí v podobě podaného pádla, větve nebo hozené záchranné podkovy.
Tady ale platí další zásadní pravidlo. Vždy je na prvním místě bezpečí zachránce. Proto zachraňujeme jen tehdy, pokud tím neohrozíme sebe nebo další zachránce. V žádném případě do vody neskákejte. Dopadli byste stejně jako zachraňovaný.
Závěrem
Nevyděsili jsme vás moc? Věřte nám, že pokud budete k přírodě přistupovat s respektem a náležitou ostražitostí, není se čeho bát. Pokud si nejste jisti, zda takovou výpravu s dětmi zvládnete bez fyzické i psychické újmy, vyberte si na začátek nějaký kratší úsek (třeba 5-7 km). Až si budete jisti, že děti v lodi vydrží delší dobu, pouštějte se na celodenní i vícedenní výpravy. Nechte se inspirovat například naší plavbou po Berounce.

Cílové foto malých vodáků
Přejeme vám báječná vodní dobrodružství s malými vodáky a budeme rádi, když se s námi podělíte o své zážitky v komentářích nebo na facebooku či instagramu.