"Je to sice dál, ale zato horší cesta!" Nebojte se s dětmi vyrazit na běžky. Když se správně připravíte, oblečete a namažete (teď myslíme běžky a obličej), bude to aktivita, kterou si jako rodina zamilujete. Ve stopě nemusíte bruslit a střídat levou/pravou jako Lukáš Bauer s Neumannkou. Budete spolu, venku na vzduchu a ušetříte za skipas. Jen byste měli vědět, jak se správně vybavit, aby to bavilo vás i malé dobrodruhy.
Seznam: co s sebou na lyžák?
- Kombinézu / lyžařskou bundu a kalhoty.
- Fleecovou mikinu.
- Termoprádlo.
- Kuklu / čepici, nákrčník, rukavice.
- Ponožky do lyžáků.
- Vysoušeč bot.
- Tepláky / legíny, trička, mikiny, bačkory do chaty.
- Toaletní taštičku, ručník.
- Termosku nebo láhev na pití.
- Sluneční brýle, opalovací krém, tyčinku na rty.
- Malý batoh.
- Čelovku.
- Ohřívač rukou a nohou.
- Hry do chaty.
Jak je obléct na běžky
Prvně si položte otázku, jak moc do toho budete šlapat. Je vaším cílem Jizerská padesátka, nebo chcete s dětmi jen pohodově ťapat a obdivovat panorámata? Chcete mít pohodu, být na vzduchu a jen se kochat? Klíčem je správně vrstvit. Dětem nesmí být zima. Jak jim začne být zima, je to konec výletu. Zapomeňte na elasťáčky, které vidíte na zimní Olympiádě. Volte termoprádlo jako základ, softshell nebo oblečení s membránou jako vrchní vrstvu.
Jak to poskládat?
1. VRSTVA - termoprádlo
První vrstva je základ a oblékáme ji přímo na tělo. Lidské tělo se přirozeně potí. A funkcí první vrstvy je pot od těla odvádět. Je to vlastně taková druhá kůže na zimu. Děti by o této vrstvě neměly ani vědět. Pokud chcete pro děti to nejlepší, investujte do funkčního prádla s merino vlnou. Tento materiál má výborné termoizolační vlastnosti a je velice příjemný na omak. Materiál s merinem je antibakteriální a nezapáchá ani po týdnu lyžování.
2. VRSTVA - fleecová mikina
Tuto vrstvu doporučujeme mít s sebou v batohu. A obléknout ji v případě, že se zastavíte na svačinu nebo když přituhne. Fleecové mikiny jsou lehké a skladné, pro tento případ ideální. Jsou příjemné na omak a umí krásně zahřát.
3. VRSTVA - membránová bunda, nepromokavé kalhoty
Předpokladem běžkování je, že dítě bude v pohybu. Pokud není -20°C, kvalitní membránová bunda a nepromokavé kalhoty jsou do stopy ideální a děti budou v pohodě. Kdyby ne, v batohu máte fleecku. Pokud je zima, až praští, nebo máte doma zmrzlíka, nechte ho ťapat v oteplovákách. Ale navrch stejně hoďte kvalitní "šusťákovou" bundu s membránou. Jde o to, že materiály musí být prodyšné, aby pot nezůstával dětem na zádech a nebyla jim kosa, až se zastaví.
SHRNUTÍ: Správné vrstvení kvalitních materiálů je klíčem k úspěchu.
- Termoprádlo je základ, je to vaše první vrstva.
- Druhá vrstva izoluje - fleece je ideální, na běžkách se však budete hýbat, takže není nutně třeba. Do batohu si ji ale raději sbalte.
- Třetí vrstva - bunda s membránou a nepromokavé kalhoty chrání před vnějšími vlivy. Nepromoknou, neprofouknou, ale umožní práci s hůlkami a volný pohyb, což je na běžkách žádoucí.
A co na ruce?
Pokud není velká zima, softshellové rukavice budou stačit. Jsou lepší, protože se v nich lépe drží hůlky. Ale pokud dětem často mrznou ruce, dejte jim klidně zimní rukavice, nebo je mějte v batohu pro jistotu. Jde hlavně o to, aby všem zúčastněným bylo teplo a příjemně.
Hlava musí být v teple
To, jak teplou čepici nebo čelenku dáte na hlavu, záleží nejen na počasí, ale také na intenzitě pohybu. U menších dětí, které jsou pomalejší a častěji zastavují, se vůbec nebojte vzít silnější zimní čepici (nebo ji mějte alespoň v batohu). Ostatním může stačit čelenka s fleecem nebo tenčí funkční čepice.
Ponožky nepodceňte
Výběr ponožek nesmíte podcenit. Jak mrznou nohy, je zle. Volte funkční materiály, ideálně s merinem, které hřeje, i když se noha zpotí.
Mrkněte na naše TOP produkty pro malé i velké běžkaře:
Výbava na běžky ->>
Výbava na běžky pro malé i velké běžkaře.
Vychytávky:
Chce to pořádný batoh, který vám nebude bránit v pohybu. Vejde se do něj termoska, dobrodružná sváča, mikina a ohřívače. To jsou věcičky, které vám výlet ještě více usnadní!
Jak na běžky, aby to dobrodruhy bavilo?
Neplánujte desetikilometrové okruhy. Zkuste děti jen příjemně navnadit a naladit. Zakomponujte úplatky. Horká čokoláda z termosky, oblíbená svačinka a pochvala to jistí. Nežeňte se do sjezdů a hlavně buďte v pohodě. Když se to bude líbit vám, děti to budou taky milovat.
Tipy, jak běžkování trochu zpestřit a postarat se o zábavu: průjezdy "tunelem" mezi nohama, závody dvojic do malého kopce tzv. na Forresta, blbnutí v prašanu.
Jak se starat o běžky a kde je půjčit?
Přehledný článek Jak se o běžky starat najdete na blogu Happy Sportu tady. A rovnou si u nich můžete i běžky půjčit, jsme na stejné adrese (Kostelecká 938/81
Praha 9 - Čakovice), tak to vyřešíte vše prakticky naráz.
Balíte se na hory?
Mrkněte na naše praktické seznamy. Sbalíte se raz dva. Budete mít všechno a ještě něco navrch. Vytiskněte si náš seznam a nechte malé dobrodruhy, ať si zkusí zabalit sami. Potřebujete lyžařskou výstroj nebo vybavit vašeho snowboarďáka na lyžák? U nás oblečeme všechny holky a kluky do 176 cm. S výběrem rádi poradíme, ať už on line nebo osobně u nás na prodejně v Praze.