"Tomíku, jakou bys chtěl tašku do školy? S Mimoněm!” A já s kočičkou, mami!!!" Děti v tom mají jasno! Ale vy správně tušíte, že je třeba brát v potaz důležitější vlastnosti batohu, než jen samotný design! Nošení nevhodného batohu může způsobit bolesti hlavy a zad. Ale hlavně - může přispět k nesprávnému růstu školáka. Pojďme se tedy podívat, jak vybrat správný školní batoh.
Co musí správný školní batoh mít a jak ho vybírat? A jak zpříjemnit dětem nástup do školy? O tom jsme vám natočili video. Tak mrkněte.
Nekupujte zbytečně velký batoh
Někteří rodiče mají tendenci vybírat zejména úplně první školní batoh pro prvňáčky tak, aby “dlouho vydržel”. Veliký batoh pak dětem končí pod zadečkem a je znát, jak se s jeho přenášením mordují. Moc velký batoh je nutí se různě ohýbat, předklánět, kulatit záda a celkově je jejich páteř nerovnoměrně přetěžovaná.
Snažte se ohlídat váhu batohu
Dítě může s batohem na zádech strávit v průběhu dne i několik hodin. To se samozřejmě odvíjí i od délky cesty do a ze školy. Minuty se sčítají, stejně jako celkový obsah, který dítě v batohu nese. Knížky, sešity, penál, svačina + další nezbytná výbava. Stává se, že děti se krčí pod tíhou učebnic. Neúměrně vysoká zátěž je pro jejich záda špatná.
Věděli jste, že...?
Správně by dítě mělo v batohu nést obsah odpovídající 10 % jeho aktuální váhy = 30 kg dítě - 3 kg. Vždy je proto potřeba dítěti regulovat, aby v tašce mělo jen potřebné věci. Případně zkusit u těžkých knížek zařídit se školou systém dvojích učebnic a nechávat si jedny doma a druhé mít ve škole.
Jak vybrat správný školní batoh?
Batoh musí sedět v oblasti zad. Horní hrana batohu by měla končit s úrovní ramen a spodní část školní aktovky v bederní části nad křížovou kostí.
Zádový systém batohu by měl být uzpůsoben tak, aby pomohl zátěž rovnoměrně přenášet na ramena, záda a bederní oblast.
Rovnoměrnému rozložení váhy školní tašky dopomohou ramenní popruhy, anatomicky řešená oblast podél páteře a bederní popruhy.
Ramenní i bederní popruhy by vždy měly být s upínacími přezkami. Zapnutí zvýší stabilitu batohu a napomůže správnému rozložení váhy.
Všechny části batohu, které se dítěte přímo dotýkají, by měly být dostatečně polstrované, aby nikde netlačily, a dobře prodyšné, aby nebylo dítě zbytečně propocené.
Jaké vychytávky na batohu sledovat?
Je praktické, pokud je školní batoh vyroben z nepromokavého materiálu se zvýšenou odolností. Víme, jak s nimi děti zachází, že ano? Kvalitní materiál se jen tak neprodře. Vhodné jsou také reflexní prvky, díky kterým je dítě vidět, i pokud se pohybuje venku za zhoršených viditelnostních podmínek.
Doporučujeme dětské školní batohy Boll
Pokud hledáte batoh, který splňuje všechny výše zmíněné parametry, doporučujeme batohy značky Boll. Nejenže byly navržené ve spolupráci s fyzioterapeuty a mají patentovaný systém na ochranu páteře, ale jsou dostupné v krásných designech, které se líbí! A navíc rostou s dítětem.