Velikonoční pondělí

VELIKONOČNÍ PONDĚLÍ GIF_11

– někde také Červené nebo Mrskané pondělí

Ačkoliv z náboženského hlediska Velikonoce vrcholí v neděli, pro většinu z nás jsou jarní svátky spojovány právě s pondělními tradicemi. K těm patří koleda, pomlázka, vajíčka a velikonoční nadílka.

Původním smyslem velikonoční koledy je skrze čerstvé proutky, které jsou plné mízy a spletené do pomlázky a díky mužské síle a zručnosti, omladit ženské tělo. Děvčata tedy přebírají sílu a pružnost proutku, z něhož byla pomlázka upletena. Chlapci pak odměnou za vyšlehání pomlázkou, tedy „pomlazení“, dostávají od děvčat pomalovaná vajíčka. Vajíčka jsou symbolem Velikonoc, je v nich ukryt nový život, který sebou jaro a probouzející se příroda přináší.

Pomlázku spletenou z osmi proutků jste se s námi naučili uplést na Bílou sobotu. Konec pomlázky je ozdoben pentlemi. Ty nemají jen ozdobný význam. Brzy ráno bývala pomlázka často prázdná a na konci proutků zůstávaly jako ozdoba zelené výhonky. Ty ale v průběhu koledy opadávají a místo nich mládenci dostávají za odměnu pentle, které jim děvčata na pomlázku přivazují. Pentle pak také brzdí údery rozjařených chlapců. Po skončení koledy si chlapci často získané pentle porovnávali a chlubili se jejich počtem. Nechávali si je na památku nebo je dávali svým sestrám. Někdy je ale vraceli děvčatům při muzikách.

Při šlehání se recitují nebo zpívají koledy. Často se koledníkům povolovalo šlehání jen po dobu odříkávání koledy a někde dokonce chtějí-li koledovat znovu na jiné ženě v domácnosti, je po nich požadována nová koleda.

 

koledy

 

Po skončení koledy můžete pomlázku opět vrátit zemi. I když je pomlázka už trochu unavená, v proutcích ještě zbývá dost síly, můžete ji tedy zasadit na břeh potoka či rybníka. Určitě i dnes na procházce či na některé zahradě můžete vidět pomlázkovou vrbu – kmínek má viditelně spletený z několika prutů.

V některých krajích se obrací úloha koledníků- kluci se vymění s dívkami – někde se role obrátí v pondělí v poledne nebo v úterý ráno, jinde například dívky chodily na koledu týden před Velikonocemi a symbolicky tak zvali chlapce k sobě. Upevňují se tak i sousedské vztahy.

Pro Velikonoční pondělí je tradiční také nadílka. Ta mívá různou podobu podle rodinných či krajových zvyků. Někde ráno najdete krásně připravený košík s nadílkou na stole či na balkoně a říká se, že to donesl zajíček. V jižních Čechách maminky pekly z těsta ptáčky, k nim přidaly vajíčko a schovaly to dětem na zahradě.

Někde dětem zajíček schovával na zahradě vajíčka i celou nadílku, což je původně zvyk z Německa. Jinde celé rodiny vyšly na pole, kde rodiče dětem schovali nadílku a říkali pak, že to dětem donesl skřivánek. Není důležité jakou formu nadílky si vyberete. Hlavní je být spolu a ty krásné svátky jara si užít a připomenout si jejich hlavní význam – tedy oslavu slunce, radosti, vzkříšení nového života, soudržnosti rodiny a lásky mezi mužem a ženou.

batuzkarorUkažte nám, jak jste tyto Velikonoce 2020 strávili u nás na 1 do komentářů nebo na 2označením @promaledobrodruhy

My už zítra budeme ze všech komentářů, které se nám sešly za celý týden, kdy probíhaly Velikonoce s Dobrodruhem

losovat a Dobrodružné ceny.

 

Soutěž o dobrodružnou nadílku

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.