Jak vybrat školní batoh?

Určitě vám děti na Vaši otázku, jakou by chtěli tašku do školy odpověděli něco podobného: “S mimoněma!” nebo “S Elsou!”… Případně dle věku další alternativy filmových či jiných hrdinů. Tudíž váš první výběr logicky směřoval na nabídku školních tašek s těmito motivy. Zkusme se spolu na výběr správného školního batohu nyní podívat z jiného pohledu. Víte, že volbou špatného batohu můžete dítěti dobudoucna zapříčinit problémy s páteří?

 

 

1. Chyba - Hlavně, ať co nejdéle vydrží

Někteří rodiče mají tendenci vybírat zejména úplně první školní batoh pro prvňáčky tak, aby “dlouho vydržel”. Veliký batoh pak dětem končí pod zadečkem a je znát, jak se s jeho přenášením mordují. Moc velký batoh je nutí se různě ohýbat, předklánět, kulatit záda a celkově je jejich páteř nerovnoměrně přetěžovaná. 

 

 

2. Chyba - Do školy jako na horskou túru

Dle délky doby cestování do školy může dítě s batohem na zádech strávit v průběhu dne dohromady i několik hodin - cesta do a ze školy, dále přechody na výuku o přestávkách, minuty se sčítají stejně jako celkový obsah, který dítě v batohu nese. Knížky, sešity, penál, svačina + další nezbytná výbava. Není neobvyklé, že dítě v batohu nese zátěž, jako by v porovnání dospělý 80 kg muž nesl 20 kg batoh. Což už je celkem fuška, že? 

Samozřejmě, že neúměrně vysoká zátěž je špatná. Správně by dítě mělo v batohu nést obsah odpovídající 10% jeho aktuální váhy = 30 kg dítě - 3 kg. Vždy je proto potřeba dítěti regulovat, aby v tašce mělo jen potřebné věci. Případně zkusit u těžkých knížek zařídit se školou systém dvojích učebnic a nechávat si jedny doma a druhé mít ve škole.

 

 

Jak tedy vybrat správně?

 

taska-do-skoly-boll

 

Batoh do školy by měl být vybírán tak, aby hezky dosedl do oblasti zad. Horní hrana batohu by měla končit s úrovní ramen a spodní část školní aktovky v bederní části nad křížovou kostí. Další podstatnou částí je, jak je řešen celý zádový systém batohu. Měl by vždy být uzpůsoben tak, aby pomohl zátěž rovnoměrně přenášet na ramena, záda a bederní oblast. 

 

Rovnoměrnému rozložení váhy školní tašky dopomohou ramenní popruhy, anatomicky řešená oblast podél páteře a bederní popruhy. Ramenní i bederní popruhy by vždy měly být s upínacími přezkami. Jejich zapnutí totiž zvýší stabilitu batohu na zádech a napomůže správnému rozložení váhy batohu. Všechny části batohu, které se dítěte přímo dotýkají, by měly být dostatečně polstrované, aby nikde netlačily, a dobře prodyšné, aby nebylo dítě zbytečně propocené.

 

Dále je praktické, pokud je batoh vyroben z nepromokavého materiálu, který má navíc zvýšenou odolnost, nikde se tak ani při méně šetrném zacházení neprodře. Někteří výrobci batohy vybavují i reflexními prvky, které zvyšují bezpěčnost dítěte, pokud se pohybuje venku za zhoršených viditelnostních podmínek - déšti, za tmy atd. 

 

skolni-batoh-boll-smart

 

 

Celou naši nabídku školních batohů si můžete prohlédnout zde.

 

Za nás, tým promaledobrodruhy.cz jsme upřímně nadšení z batohů čekého výrobce Boll, který si téma “zdravá záda” dal za úkol při vývoji školních batohů a pracoval na nich společně s fyzioterapeuty. Batohy sice nevyrábějí v designu oblíbených filmových postaviček, nicméně právě zdravá záda a správný vývoj páteře by měl při volbě školní tašky stát na prvním místě nad grafickým designem. Dětem můžete batoh vždy dozdobit plyšákem, figurkou…

 

 

Naši videorecenzi batohů Boll naleznete zde:

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.