Malý dobrodruh na cestách - díl 1. Londýn

Kamarádi, na začátku listopadu jsem se vydal načerpat inspiraci do Anglie. Byl jsem se podívat na nové kolekce, nové značky, uvidíme, co z toho do budoucna vznikne za spolupráci. Nicméně při cestování po Londýně mě napadlo, že by bylo fajn podělit se s vámi o tipy, které vám pomohou ulehčit cestování a přitom je v žádných průvodcích nenajdete. Proto vznikl tento článek, na který bych v budoucnu navázal dalšími díly a budu rád, pokud byste mi s jejich psaním pomohli i vy - více v sekci Dobrodruh reportér.

A co mám pro vás za tipy z Londýna?

1. Cesta do Londýna - letiště Stansted

Při cestách do Londýna se nebojte využít i jiná letiště než centrální Heathrow. Já jsem letěl přímo na Stansted. Na toto letiště létají z Prahy, Brna a nově i Pardubic zejména nízkonákladové společnosti Ryanair, EasyJet a jiné - letenky tak budou výrazně levnější ve srovnání s lety na Heathrow a s tradičními leteckými společnostmi. 

Nemusíte mít strach, že by Vás doprava z tohoto vzdálenějšího letiště do centra města stála vysoké náklady a extra čas navíc. Abych se dopravil do centra Londýna, využil jsem přímou vlakovou linku Stansted Express. Tento vlak jezdí zhruba každých 15 minut přímo od terminálu letiště a v centru města - konkrétně na vlakové stanici Liverpool street station jsem byl za 47 minut. Lístky do vlaku lze zakoupit v hale terminálu letiště nebo přímo u vlakové zastávky. K vlaku vás dovedou z haly směrové tabule - bloudit určitě nebudete.

1

2. Cestování metrem

Londýn je velmi rozsáhlá metropole a pokud chcete objevit všechny její krásy, nezbývá vám než využít některou z forem městské dopravy. Pro mě bylo na mých cestách nejpohodlnější využití metra. Londýnský Underground má velmi rozsáhlou síť linek, takže se dostanete opravdu na nejrůznější místa. Metro je spolehlivé, čisté a linky jezdí v častých frekvencích. 

Co vidím jako naprostou pecku - nemusíte se tlačit u automatů s ostatními turisty, abyste si kupovali jízdenky. Pokud vlastníte bezkontaktní platební kartu, u vstupních turniketů ji přiložíte ke žluté čtečce, tím si označíte vstup. Při východu z metra opět kartu přiložíte ke žlutému kolečku, označíte tak výstup a je hotovo. Pokud byste si zapomněli na některé zastávce označit výstup - denní maximální limit je cca 7 GBP, takže nemusíte mít strach, že by vám karta “projezdila” bankovní konto. 

Vychytávce s kartou jsem sám neveřil, že to funguje, nicméně jsem měl tu čest, že mě při jedné z cest zkontroloval místní revizor. Vzhledem k tomu, že na kontrolním on-line terminálu moji kartu obratem viděl, pochopil jsem, že je vše v naprostém pořádku a opravdu jsem si ani jednou lístek na dopravu v automatu nebo na přepážce nekoupil. A toho ušetřeného času, co jsem získal oproti těm mačkajícím se davům u automatů.

2_1

3. Restaurace

Co říci k restauracím a jídlu v Londýně obecně. Najdete tu téměř vše, na co si vzpomenete - mezinárodní kuchyni - italská, mexická, čínská atd, jsou tu restaurace a bistra zaměřená na vegany, raw a jiné další směry. Určitě najdete, co budete potřebovat.

Za sebe můžu doporučit dvě vyzkoušená místa - spíše tedy sítě, jejichž pobočky najdete po celém Londýně. První je Spaghetti House - italská kuchyně s úžasnou kvalitou i servisem. No a druhá skvělá záležitost je síť bister Pret a Manger. Bez diskuze pro mě první volba, když kdykoliv v průběhu dne přišel hlad. 

Pret a Manger najdete téměř na “každém rohu”. A dát si zde můžete skvělé sendviče, tortilly, těstoviny, polévky, saláty, ovocné kelímky, bohaté jogurty, dezerty, skvělé přírodní šťávy, kávu… prostě cokoliv. Kvalita jídla je úchvatná - vše je vyráběno z čerstvých surovin přímo v daném bistru-žádné centrální výroby a degradace kvality. Použity nejsou žádné konzervanty, dochucovadla, naopak pouze potraviny z ověřených a na přísnou kvalitu hlídaných zdrojů. Na chuti všech jídel i nápojů je to znát. Prostě přijdete jednou a budete se stoprocentně vracet opakovaně. Jak já bych si teď jejich sendvič dal - mňam! Mimochodem i na letišti Stansted najdete hned dvě pobočky i v zóně za pasovou kontrolou. Vzhledem k tomu, že do této zóny se dostanete po pasové i osobní kontrole, můžete si zakoupené jídlo i pití vzít pohodlně i na palubu letadla.

2

4. Atrakce

Zkuste se na Londýn podívat i z jiného úhlu a vynechat protentokrát tradiční turistické “pasti”, kam míří všichni ostatní. Čekali byste například v Londýně lanovku? Ne? Ani já jsem tomu nevěřil, než jsem ji viděl na vlastní oči. Emirates Air Line je unikátní lanovka přes Temži, která vám nabídne pohled na Londýn ze zcela jiné perspektivy. 

Dopravit se k ní můžete buď DLR linkou nebo lodí spadající do systému londýnského systému dopravy TFL po řece Temži. Loď k lanovce Emirates Air Line jezdí v pravidelných intervalech a cestou například z centra - ze stanice Westminster budete u lanovky zhruba za 30 minut. Navíc cestou uvidíte všechny podstatné památky a zajímavosti, jako Big Ben, Houses of Parliament, London Bridge, loď Belfast, London Eye, Tower Bridge, Tower of London, Greenwich a další… Vystoupit můžete kdykoliv po cestě a zmíněné zajímavosti jít navštívit dle libosti.

1_1

5. Pro nákupní maniaky

Pokud vás v Londýně přepadne chuť jít po nákupech - a kurz libry k "shoppingu" vyloženě vybízí, nemusíte zamířit nikam jinam než do dvou ulic - Regent Street a Oxford Street. Nebudu jmenovat, ale naleznete zde vážně všechny myslitelné i nemyslitelné značky nejen oblečení a módy. Připravte se na davy turistů a i to, že obě ulice jsou vážně dlouhatánské, ale zase seženete opravdu cokoliv.

3 

Co říci závěrem? Londýn je vážně fajn místo na výlet. Ať už by jeli sami rodiče nebo celá rodinka včetně malých dobrodruhů, určitě by si každý našel to "svoje", co by si přál vidět a zažít. Při příští návštěvě vyjedu v Anglii i do vnitrozemí, tak se s vámi podělím i o další zážitky.

Moje doporučení, co přibalit s sebou?

Samozřejmě, že záleží, v jakém ročním období se do Anglie vydáte. Nicméně některé věci je fajn sbalit vždy.

1. Anglické počasí je typické častým deštěm nebo alespoň mrholením - proto nezapomínejte na deštníky, nepromokavé oblečení nebo pláštěnky.

2. Pro výlety se budou hodit batůžky, kam je potřeba dát všechny nezbytnosti nebo aspoň oblíbeného plyšáka, který bude jako spolupasažér na cestách.

3. Pokud s sebou povezete cokoliv na elektřinu, nezapomeňte na cestovní redukci/adaptér do zásuvek vhodnou pro Anglii - v elektru vám rádi vyberou. Nespoléhejte, že si ji zapůjčíte na recepci hotelu - ne každý tuto službu nabízí.

FOTOGALERIE Z LONDÝNA: 

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.