Nezapomněli jste na něco?

Nákupní košík

V košíku nemáte žádné zboží.

CZK

Jak vybavit děti do skauta?

Chystají se vaši dobrodruzi vstoupit do skautského oddílu? To je skvělá a záslužná věc. V oddíle najdou nové kamarády, zažijí spousty dobrodružství a osvojí si dovedností (nejen) pro pobyt v přírodě. Schválně, věděli byste, kolik je v Česku skautů a skautek? Sedněte si na to. Přes 76 tisíc! I naše děti patří mezi vlčata a světlušky. Proto vám v tomhle článku můžeme poradit, jak děti do skauta vybavit

Jak to chodí ve skautském oddíle?

Skauting je velmi oblíbený a oddíly najdete i v mnoha malých městech. Některé oddíly přijímají děti ještě před nástupem do školy, jinde mohou začít až od první třídy.  

Kdy je nejlepší začít? To se nedá říct všeobecně. Protože ale výpravy s přespáním jsou součástí skautingu, je vhodné začít ve chvíli, kdy už se dítě cítí na to, odjet na pár dnů bez rodičů

Jak se vybavit na skauta

Děti jsou v oddíle rozděleni do družin - šestek. jejich vedoucí jsou starší skauti, kteří sami oddílem prošli. Jednou týdně se schází v klubovnách na schůzkách, obvykle jednou za měsíc vyráží na víkendovou výpravu. Někdy ve své šestce, jindy s celým oddílem. Společně tráví velikonoční nebo podzimní prázdniny. Bez mobilu (ti nejmenší). V létě mají rodiče až 3 týdny vyřešené prázdniny, protože skauti jezdí na tábor. 

Zkušenosti rodičů

Jako rodiče oceňujeme, že skauting vlastně dokáže zastoupit několik koužků. Není to jen o dobrodružstvích v přírodě, ale také o rozvoji důležitých dovedností a hodnot. 

Děti se učí spolupráci v týmu, samostatnosti, pomáhat druhým, učí se ale i praktickým věcem - sekat dřevo, postavit stan, přišít knoflík, vařit, nakupovat, zdravovědu...Z výprav jezdí veselé, plné dojmů a přiměřeně zašpiněné :) Jako správní dobrodruzi. 

skautská výprava
Co si sbalit na výpravu se skauty

Buď připraven! Co budou děti do skauta potřebovat?

Přesný soupis vybavení dostanete od vedoucích oddílu. Může se v detailech lišit,  ale většina věcí je všude stejná. Pro skautský kroj, uzlovačku, tričko nebo šátek budete muset vyrazit do specializovaných skautských prodejen, ale jinak u nás vlčata a světlušky vybavíte při jednom nákupu. Budou potřebovat:

 

Jak se sbalit na skautskou výpravu
Jak se vybavit do skauta

Váha, praktičnost a funkčnost vybavení na 1. místě

Na výpravách si děti veškeré vybavení nosí na zádech. Čím menší dítě, tím lehčí náklad by mělo nést. Při pořizování výbavy tedy koukejte hlavně na váhu, skladnost a funkčnost. Oblečení volte takové, které děti udrží v suchu a teple, případně velice rychle uschne. Prostor na to, aby v batohu skauti nosili náhradní bundu nebo vícero kalhot zkrátka není. 

Tápete ve výběru vybavení? Nevadí, od toho jsme tu my. Napište, zavolejte, zastavte se. Rádi pomůžeme. 

Balíme na výpravu - kvalitní batoh je naprostý základ

Velké dětské batohy

Skauti jezdí na víkendové výpravy po celý rok, i v zimním období. Na výpravy je musíte sbalit kompletně do jednoho batohu (karimatka může být připevněna zvenčí). Není možné, aby si dítě něco neslo třeba v tašce v ruce. To si žádá v první řadě především prostorný, dobře řešený batoh s kvalitním zádovým systémem. 

Na víkendové akce potřebujete objem alespoň okolo 40 litrů. Při výběru krosny myslete na to, že dítě se musí zvládnout sbalit samo, a také že do batohu často krom svého vybavení dostanou jídlo na cesty nebo nějakou část stanu apod. Takto velký batoh musí perfektně sedět na zádech. Vyzkoušejte ho dětem nikoli prázdný, ale naložený věcmi.

Zkušenosti rodičů

U našich skautů vyhrála značka Boll, konkrétně Boll Ranger u 10letého, 135 cm vysokého vlčete.

Světluška měří pouze 122 cm a 40litrový batoh byl moc velký. Nosí Boll Scout, který má 30 litrů. Také se zabalit zvládneme, ale je to mnohem náročnější a na doraz. 

Připravené batohy na skautskou výpravu
Výprava se skautským oddílem

Batůžek na výlety a schůzky

Na výlety stačí malý skladný batůžek, kam se vejde svačina, pití a pláštěnka. Naše děti využívají ten o objemu okolo 12 - 18 litrů. Na oddílovou schůzku do něj pak přihodíte přezůvky, psací potřeby a další nezbytnosti, které vám řekne vedoucí. 

Jak správně dětský batoh vybrat?

Víte, že děti by neměly nosit víc než 10 - 15 % své váhy? U skautských výprav tohle často nejde dodržet. I proto musíte batoh vybírat opravdu pečlivě, aby dětem dobře seděl a nebolela je záda. Jak na to? 

Dětský spacák a karimatka

Děti přespávají v klubovnách, tělocvičnách, v teplém počasí pak venku, na táboře ve stanech. Hodí se tedy spacák třísezónní. Pro malé světlušky a vlčata volte spací pytel rostoucí. Lépe se přizpůsobí jejich výšce a lépe ho vyhřejí. Naše děti ho používaly od 3 do 10 let (150 cm). Větším skautům už můžete vzít juniorský nebo dospělácký. 

Karimatku u těch nejmenších užijete spíše pěnovou nebo skládací, jsou téměř nezničitelné, lehké a snadno sbalitelné. Starším skautům už můžete pořídit i (samo) nafukovačku, která bývá těžší, ale komfortnější. Potřebuje ale také jiné zacházení. Zejména v terénu si děti musí pečlivě pohlídat, zda si nelehají na něco, co by ji mohlo propíchnout. 

Jak správně vybrat dětský spacák?

Kvalitní obutí

Boty volte kotníkové, nepromokavé. Před výpravou je musí dítě pořádně rozšlápnout. Takový puchýř umí rozhodit celý oddíl. Nezapomeňte je důkladně naimpregnovat. 

A nepodceňte kvalitní ponožky. Pokud vezmete ty z merina, může je dítě nosit i několik dnů za sebou (což se stejně děje, co si budeme namlouvat), aniž by se večer zbylá vlčata otrávila ponožkovým odérem. 

Bačkory

Jako bačkory se nám osvědčily sandálky Keen. Novinkou v naší nabídce jsou ponožkoboty Skinners, které jsou jako přezůvky ideální - sbalíte je totiž do balíčku jako ponožky a téměř nic neváží. A kdyby si děti umáčely běžné boty, mohou ve Skinnerskách směle vyběhnout i ven

Skautská oddílovka
Co pořídit do skautského oddílu

Na svačinu, oběd a večeři

Bez lahve, termosky nebo krabičky na svačinu se neobejde ani každotýdenní schůzka. Na výpravy se vám bude hodit větší lahvička nebo 2 menší, příbor, ešus nebo miska a hrneček. 

Budiž světlo

Zejména v zimě často oddíl dojde do klubovny až po setmění. Baterka je tedy nezbytností. Používá se i na noční hry. 

Co sbalit na zimní skautskou výpravu
Jak děti vybavit do skauta

Oblečení na schůzky a výpravy

Dětské membránové oblečení

Membránové bundy a kalhoty využijí skauti po celý rok. Je lehké, neprofoukne, nepromokne, rychle uschne a děti ho snadno sbalí do batohu. Ruku do ohně dáme za značky Didriksons, Huppa a Helly Hansen.  

Proč pořídit dětem membránové oblečení a jak o něj pečovat?

Softshellové oblečení

Softshellové kalhoty a bundy jsou univerzálním oblečením do chladnějšího počasí. Zateplené kalhoty využijí skauti s termoprádlem i v zimě. 

skautská výprava
skautská výprava

Dětské termoprádlo do chladu i na spaní

Celoročně děti využijí termoprádlo s outlastem od Little Angel. Pro skautské výpravy je ideální - děti se v něm nepotí, mohou ho mít na spaní, tak případně na denní nošení. V zimě se hodí i merino. 

Mikina pro zahřátí

Funkční trička

Na výpravy i oddílové hry se jezdí v oddílovém tričku. Ale náhradní na převlečení mít musíte. Sáhněte opět po Little Angel, v létě užijete chladivý Coolmax od Drexiss

Pojďme si to shrnout

Skauti jezdí na výpravy celý rok. Vše si nosí na zádech. Potřebují hlavně kvalitní batoh, pořádné boty, funkční oblečení. S výbavou vám pomůžeme my - na prodejně i e-shopu. Děti ať přibalí dobrou náladu, protože bez té by výpravy za moc nestály

A kam dál?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli

Facebook

Potřebujete poradit? Ozvěte se.

+420 601 081 777 (8–22 h)

obchod@promaledobrodruhy.cz

Měna
Přihlášení zavřít