Chystají se vaši dobrodruzi vstoupit do skautského oddílu? To je skvělá a záslužná věc. V oddíle najdou nové kamarády, zažijí spousty dobrodružství a osvojí si dovedností (nejen) pro pobyt v přírodě. Schválně, věděli byste, kolik je v Česku skautů a skautek? Sedněte si na to. Přes 76 tisíc! I naše děti patří mezi vlčata a světlušky. Proto vám v tomhle článku můžeme poradit, jak děti do skauta vybavit.
Jak to chodí ve skautském oddíle?
Skauting je velmi oblíbený a oddíly najdete i v mnoha malých městech. Některé přijímají děti ještě před nástupem do školy, jinde mohou vstoupit až od první třídy.
Kdy je nejlepší začít? To se nedá říct všeobecně. Protože ale výpravy s přespáním jsou součástí skautingu, je vhodné začít ve chvíli, kdy už se dítě cítí na to, odjet na pár dnů bez rodičů.
Děti jsou v oddíle rozděleni do družin - šestek. jejich vedoucí jsou starší skauti, kteří sami oddílem prošli. Jednou týdně se schází v klubovnách na schůzkách, obvykle jednou za měsíc vyráží na víkendovou výpravu. Někdy ve své šestce, jindy s celým oddílem. Společně tráví velikonoční nebo podzimní prázdniny. Bez mobilu (ti nejmenší). V létě mají rodiče až 3 týdny vyřešené prázdniny, protože skauti jezdí na tábor.
Zkušenosti rodičů
Jako rodiče oceňujeme, že skauting vlastně dokáže zastoupit několik koužků. Není to jen o dobrodružstvích v přírodě, ale také o rozvoji důležitých dovedností a hodnot.
Děti se učí spolupráci v týmu, samostatnosti, pomáhat druhým, učí se ale i praktickým věcem - sekat dřevo, postavit stan, přišít knoflík, vařit, nakupovat, zdravovědu...Z výprav jezdí veselé, plné dojmů a přiměřeně zašpiněné :) Jako správní dobrodruzi.
Buď připraven! Co budou děti do skauta potřebovat?
Přesný soupis vybavení dostanete od vedoucích oddílu. Může se v detailech lišit, ale většina věcí je všude stejná. Pro skautský kroj, uzlovačku, tričko nebo šátek budete muset vyrazit do specializovaných skautských prodejen, ale jinak u nás vlčata a světlušky vybavíte při jednom nákupu. Budou potřebovat:
- batoh: velký na výpravy + malý na výlety a oddílové schůzky
- spací pytel a karimatku
- láhev na pití, krabičku na svačinu
- pevné, ideálně nepromokavé boty
- přezůvky
- pláštěnku, ideálně pončo a pláštěnku na batoh
- čelovku
- funkční oděv dle počasí a ročního období- dětské softshellové oblečení, membránové kalhoty a bundy, fleecovou mikinu, pokrývku hlavy
- na spaní se hodí věci, které lze nouzově využít i přes den (tepláky, legíny, tričko, v chladnějším počasí termoprádlo)
- kvalitní ponožky
- příbor, ešus (nebo misku), hrneček
- píšťalka, nožík
Váha, praktičnost a funkčnost vybavení na 1. místě
Na výpravách si děti veškeré vybavení nosí na zádech. Čím menší dítě, tím lehčí náklad by mělo nést. Při pořizování výbavy tedy koukejte hlavně na váhu, skladnost a funkčnost. Oblečení volte takové, které děti udrží v suchu a teple, případně velice rychle uschne. Prostor na to, aby v batohu skauti nosili náhradní bundu nebo vícero kalhot zkrátka není.
Tápete ve výběru vybavení? Nevadí, od toho jsme tu my. Napište, zavolejte, zastavte se. Rádi pomůžeme.
Balíme na výpravu - kvalitní batoh je naprostý základ
Velké dětské batohy
Skauti jezdí na víkendové výpravy po celý rok, i v zimním období. Na výpravy je musíte sbalit kompletně do jednoho batohu (karimatka může být připevněna zvenčí). Není možné, aby si dítě něco neslo třeba v tašce v ruce. To si žádá v první řadě především prostorný, dobře řešený batoh s kvalitním zádovým systémem.
Na víkendové akce potřebujete objem alespoň okolo 40 litrů. Při výběru krosny myslete na to, že dítě se musí zvládnout sbalit samo, a také že do batohu často krom svého vybavení dostanou jídlo na cesty nebo nějakou část stanu apod. Takto velký batoh musí perfektně sedět na zádech. Vyzkoušejte ho dětem nikoli prázdný, ale naložený věcmi.
Zkušenosti rodičů
U našich skautů vyhrála značka Boll, konkrétně Boll Ranger u 10letého, 135 cm vysokého vlčete.
Světluška měří pouze 122 cm a 40litrový batoh byl moc velký. Nosí Boll Scout, který má 30 litrů. Také se zabalit zvládneme, ale je to mnohem náročnější a na doraz.
Batůžek na výlety a schůzky
Na výlety stačí malý skladný batůžek, kam se vejde svačina, pití a pláštěnka. Naše děti využívají ten o objemu okolo 12 - 18 litrů. Na oddílovou schůzku do něj pak přihodíte přezůvky, psací potřeby a další nezbytnosti, které vám řekne vedoucí.
Jak správně dětský batoh vybrat?
Víte, že děti by neměly nosit víc než 10 - 15 % své váhy? U skautských výprav tohle často nejde dodržet. I proto musíte batoh vybírat opravdu pečlivě, aby dětem dobře seděl a nebolela je záda. Jak na to?
Dětský spacák a karimatka
Děti přespávají v klubovnách, tělocvičnách, v teplém počasí pak venku, na táboře ve stanech. Hodí se tedy spacák třísezónní. Pro malé světlušky a vlčata volte spací pytel rostoucí. Lépe se přizpůsobí jejich výšce a lépe ho vyhřejí. Naše děti ho používaly od 3 do 10 let (150 cm). Větším skautům už můžete vzít juniorský nebo dospělácký.
Karimatku u těch nejmenších užijete spíše pěnovou nebo skládací, jsou téměř nezničitelné, lehké a snadno sbalitelné. Starším skautům už můžete pořídit i (samo) nafukovačku, která bývá těžší, ale komfortnější. Potřebuje ale také jiné zacházení. Zejména v terénu si děti musí pečlivě pohlídat, zda si nelehají na něco, co by ji mohlo propíchnout.
Jak správně vybrat dětský spacák?
Kvalitní obutí
Boty volte kotníkové, nepromokavé. Před výpravou je musí dítě pořádně rozšlápnout. Takový puchýř umí rozhodit celý oddíl. Nezapomeňte je důkladně naimpregnovat.
A nepodceňte kvalitní ponožky. Pokud vezmete ty z merina, může je dítě nosit i několik dnů za sebou (což se stejně děje, co si budeme namlouvat), aniž by se večer zbylá vlčata otrávila ponožkovým odérem.
Bačkory
Jako bačkory se nám osvědčily sandálky Keen. Novinkou v naší nabídce jsou ponožkoboty Skinners, které jsou jako přezůvky ideální - sbalíte je totiž do balíčku jako ponožky a téměř nic neváží. A kdyby si děti umáčely běžné boty, mohou ve Skinnerskách směle vyběhnout i ven.
Na svačinu, oběd a večeři
Bez lahve, termosky nebo krabičky na svačinu se neobejde ani každotýdenní schůzka. Na výpravy se vám bude hodit větší lahvička nebo 2 menší, příbor, ešus nebo miska a hrneček.
Budiž světlo
Zejména v zimě často oddíl dojde do klubovny až po setmění. Baterka je tedy nezbytností. Používá se i na noční hry.
Oblečení na schůzky a výpravy
Dětské membránové oblečení
Membránové bundy a kalhoty využijí skauti po celý rok. Je lehké, neprofoukne, nepromokne, rychle uschne a děti ho snadno sbalí do batohu. Ruku do ohně dáme za značky Didriksons, Huppa a Helly Hansen.
Proč pořídit dětem membránové oblečení a jak o něj pečovat?
Softshellové oblečení
Softshellové kalhoty a bundy jsou univerzálním oblečením do chladnějšího počasí. Zateplené kalhoty využijí skauti s termoprádlem i v zimě.
Dětské termoprádlo do chladu i na spaní
Celoročně děti využijí termoprádlo s outlastem od Little Angel. Pro skautské výpravy je ideální - děti se v něm nepotí, mohou ho mít na spaní, tak případně na denní nošení. V zimě se hodí i merino.
Mikina pro zahřátí
Funkční trička
Na výpravy i oddílové hry se jezdí v oddílovém tričku. Ale náhradní na převlečení mít musíte. Sáhněte opět po Little Angel, v létě užijete chladivý Coolmax od Drexiss.
Pojďme si to shrnout
Skauti jezdí na výpravy celý rok. Vše si nosí na zádech. Potřebují hlavně kvalitní batoh, pořádné boty, funkční oblečení. S výbavou vám pomůžeme my - na prodejně i e-shopu. Děti ať přibalí dobrou náladu, protože bez té by výpravy za moc nestály.