Softshell. Materiál, na který většina outdoorových rodičů nedá dopustit. Pojďme se na tuto zázračnou látku podívat zblízka. V dnešním článku vám řekneme, proč by softshell neměl chybět v šatníku dětí. Ukážeme, jaké výrobce softshellového oblečení u nás najdete a koukneme i na správnou péči.

KOMPLETNÍ NABÍDKA SOFTSHELLOVÉHO OBLEČENÍ
Proč si rodiče a děti softshellové oblečení zamilovali?
Softshell je funkční textilie, napohled podobná neoprenu. Skládá se z různých vrstev, které mají za úkol zajistit dobrodruhům pohodlí za každého počasí. Jméno, které u nás zdomácnělo, vzniklo ze spojení dvou anglických slov SOFT - měkká, SHELL - skořápka nebo schránka. Rodiče softshellové oblečení milují pro tyto jeho vlastnosti:
- mechanická odolnost,
- nepromokavost,
- dobrá tepelná izolace,
- větruvzdornost,
- prodyšnost,
- pohodlí,
- snadná údržba (stačí otřít vlhkým hadříkem),
- možnost praní v pračce,
- využitelnost od jara do podzimu (i mírné zimy),
- mnoho barev a designů.
Jak vidíte, jedná se o poměrně univerzální materiál, který oceníte především při chladnějším a proměnlivém počasí. Je to ideální oblečení do (lesních) školek, na výlety či různé výpravy, i na túry v horách.
Softshell se používá jako zateplovací a ochranná vrstva. Aby však třeba bunda plnila svou funkci co nejlépe, musíte myslet i na další vrstvy oblečení.


Jak správně vybrat softshellové oblečení?
Softshellové oblečení můžeme rozdělit na zateplené a nezateplené. Kdy které dobrodruhovi obléct?
Zateplené oblečení
- Podšité fleecem.
- Vhodné od cca 10 stupňů níže (záleží však na horkokrevnosti dítěte).
- Nositelné s termoprádlem i při mírné zimě (platí zejména pro kalhoty).
Nezateplené oblečení
- Podšité úpletem (obvykle bambus) nebo bez podšití (letní softshell).
- Vhodné na teplejší dny, v létě i jako pojistka do hor.
- Dobře sbalitené, nezabírá místo v batůžku.
Jaký střih mým dětem padne? Pomůžeme s výběrem
U softshellových bund nebo kabátků obvykle rodiče nemají problém s volbou správného střihu. U kalhot to ale není tak jednoduché, však to známe i my dospěláci :) Proto jsme připravili velkou srovnávačku softshellových kalhot, abyste malým dobrodruhům hned na první dobrou vybrali ty skvěle padnoucí.
Naše značky - velký výběr na jednom místě
U nás najdete na jednom místě softshellové oblečení především českých značek, ale i těch severských. Můžete si tedy vybrat skvělé kombinace, které k sobě výborně ladí.
Drexiss
Drexiss je česká rodinná firma, která šije oblečení pro malé, ale i velké dobrodruhy. Baví nás jejich nadčasový design a funkční vychytávky. Dětem sluší veselé barvičky. Slečny a dámy určitě ocení lichotící střihy a top strop provedení
Fantom
Fantom je rodinná firma z Krkonoš. Začala šitím softshellu pro podkrkonošské kamenné obchůdky. Přízeň zákazníků si získala obrovskou pílí a kvalitou provedení. Dnes patří k absolutní špičce výrobců kvalitního outdoorového oblečení pro děti. Z našeho dobrodružného týmu ho otestovala většina maminek. A pozor - šije oblečení až do velikosti 170.
WAMU®
Česká značka z Jizerských hor, která šije krásné, dokonale prodyšné funkční oblečení. V čem je výjimečná? Zejména v tom, že tvoří výhradně udržitelné výrobky z udržitelných materiálů. Používá především recyklovaný softshell, který je zároveň extrémně prodyšný (18 000 g/m/24h), dobrodruzi se tak nepotí ani během náročnějších aktivit.
Pro malé dobrodruhy ve spolupráci s Farmers
Na přání vás, zákazníků, kteří si zamilovali našeho dobrodružného skřítka, jsme vytvořili vlastní kolekci oblečení. Šije nám ji česká značka Farmers, která je na trhu už od roku 2005. Možná znáte jejich legendární tepláky WOW JEANS, které se na první pohled tváří jako džíny a děti je s oblibou nosí i do škol.
Huppa
Barvy, hřejivost, bezpečnost a jedinečnost - to je Huppa! Vynikající estonská značka zaměřená na rodinu. Nabízí kvalitní kousky pro děti i dospělé - obojí se stejnými vlastnostmi a ve stejné kvalitě, protože na všech záleží! Dbá i na bezpečnost - dostatečné množství reflexních prvků na každém kousku je samozřejmostí.
Jak dobrodruhy pod softshell oblékat?
Softshellové oblečení je, jak už jsme zmínili výše, funkční materiál. Plní funkci ochranou a zateplovací. Ale aby fungovalo a dobrodruhům v něm bylo vždycky skvěle, je potřeba správně se pod něj obléct. Není to těžké. Stačí se naučit vrstvit. Pamatujte si:
- že je lepší mít několik tenčích vrstev a něco odložit, než mít jednu tlustou vrstvu, bez které bude zima, ale s ní moc horko.
Spokojený dobrodruh = termoprádlo + funkční mikina + kvalitní bunda (a odkládat podle potřeb).
Příklady vrstvení:

JAK SPRÁVNĚ VRSTVIT?
Jak se správně o softshell starat?
Časem se funkčnost materiálu přirozeně snižuje. Správnou péčí ale jeho vlastnosti zachováte a softshellové oblečení unosí ještě mladší sourozenci. Jak na to?
- Pokud je oblečení jen lehce zašpiněno, stačí ho otřít hadříkem.
- Praní v pračce je čas od času potřeba, aby funkčnost materiálu zůstala zachována, nebojte se toho. Nemusíte čekat na to, až původní barva nebude vidět :)
- Řiďte se pokyny výrobce, stupeň praní by neměl přesáhnout 40° C, volte šetrný program.
- Používejte speciální přípravky na membránové / softshellové oblečení.
- Nepoužívejte aviváž, bělidla nebo změkčovadla vody.
- Nedávejte do sušičky, sušte volně na ramínku, nikoli na radiátoru.
Pokud máte pocit, že s nepromokavostí už to není, co bývalo, oblečení naimpregnujte. K praní a impregnování outdoorového oblečení doporučujeme značku Nikwax. Jejich impregnační a prací prostředky patří mezi špičky na trhu. Pro více detailů o postupech čištění a impregnace najdete v sekci údržby.